Ochrana nôh - Aktivita - beh

Francúzska spoločnosť Sidas sa od roku 1975 zameriava na chodidlá, začala vývojom individuálne tvarovaných vložiek do topánok. Sortiment sa postupne rozrástol o mnoho doplnkov na ochranu nôh a starostlivosť o chodila. V ponuke nájdete návleky, chrániče a náplasti na ochranu kĺbov a pokožky, ktoré oceníte pri lyžovaní a ďalších športoch.

Poradca

Ako ošetriť pľuzgiere a ako zabrániť ich vzniku?

Ako ošetriť pľuzgiere a ako zabrániť ich vzniku?

Suché nohy: sen každého bežca

Nohy sa pri behu potia, navyše mnoho bežcov aspoň niekedy behá pri daždi, a nohy v suchu udržať skrátka nemožno. Napriek tomu sa tomu môže každý bežec čo najviac priblížiť, alebo aspoň starostlivosťou o nohy zamedziť vzniku problémov, ktoré so sebou vlhkosť prináša, predovšetkým ide o drobné kožné úrazy (otlaky, pľuzgiere a odreniny), ktoré ale veľmi znepríjemňujú beh a znižujú výkon aj komfort. Každý bude zrejme súhlasiť s tým, že lepšie je vzniku pľuzgierov as nimi súvisiace bolesti nôh úplne predísť. Ako na to?


Prečo bolia nohy?

Prečo bolia nohy?

Bolesť je možné vnímať ako svetelnú kontrolku v aute. Určitá telesná štruktúra dáva mozgu najavo, že niečo nie je v poriadku a treba to zmeniť. V prípade svalovej bolesti alebo bolesti kĺbov to môže byť únava a preťaženie, ktoré môžu pri ignorovaní tejto kontrolky viesť k zdravotným problémom – zápaly, malé ruptúry alebo aj únavové zlomeniny sa pri športe objavujú, a netýkajú sa len profesionálnych atlétov. Pri ignorovaní bolesti (alebo vypnutí bolesti medikamenty) môže preťaženie spôsobiť zranenie pri športe aj pri menšej záťaži.

Keď už je bolesť noh výrazná, nie je väčšinou iná rada ako odpočívať a nechať telo zregenerovať a poskytnúť mu na to čo najlepšie podmienky. Ideálne však je, aby bolesť vôbec nevznikala, alebo aby sme príčinu problému vyriešili hneď v zárodku – ako na to?


Vložky do korčulí pomôžu s technikou hokejistov

Hokej je svojim pohybom unikátny šport, pri ktorom dochádza k rýchlym odrazom, zmene smeru a brzdenia. Sily, pôsobiace na chodidlo, sú podobné tým pri lyžovaní, a to niekde na pomedzí zjazdového a bežeckého (skate). Hokejisti (často už v ranom veku) potrebujú správne ukotviť chodidlo v topánke a predísť tak plochonožiu as ním súvisiacimi problémami vrátane horšej výkonnosti. Pri základných modeloch je vhodné chodidlo podoprieť anatomicky tvarovanou vložkou, pokiaľ budete korčule tvarovať teplom, malo by podopretiu chodidla (ideálne na mieru) vždy predchádzať takémuto tvarovaniu - tu platia úplne totožné pravidlá ako pri bootfittinge lyžiarskych topánok.

Všetky rady a tipy platia aj pre kolieskové inline korčule.