Vložky do cyklistických tretier - Technológia - FlashFit™

Sidas je dlhodobo odborným partnerom profi stajne Astana. Všetci členovia tímu vr. Marka Cavendisha majú vytvarované vložky na mieru Sidas Custom. Hlavným dôvodom je presnejší a efektívnejší prenos energie a obmedzenie rizík zranenia z dlhodobého preťaženia. Rovnaké benefity vr. lepšieho komfortu môžu vďaka vložkám Sidas využívať všetci cyklisti, nehľadiac na športovú úroveň.

Prečo by mali byť vložky s podporou pozdĺžnej klenby v cyklistickej obuvi? Najmä preto, že chodidlo nie je pri jazde na bicykli v tvrdých tretrách zaťažované prirodzene. Naše chodidlo je komplexné a pri chôdzi a behu tlmí nárazy (fáza prirodzenej pronácie), dynamicky drží rovnováhu a umožňuje efektívny odraz. Pri každom kroku sa dynamicky mení pozícia chodidla, klenby, členka.

Pri jazde na bicykli je ale kontraproduktívne, aby dochádzalo k pronácii a dynamickej zmene pozdĺžnej klenby (aj preto je podošva cyklistických topánky vyrobená z tuhých materiálov), jednak by tak dochádzalo k zbytočným stratám energie pri každom šliapnutí, ale tiež by tak dochádzalo k stranovým pohybom v členku a následne aj v kolene, čo pri dlhodobom opakujúcom sa výkone môže spôsobiť preťaženie, bolesti, zranenie.

Zlepšenie stability na bicykli: Ako môže cyklistická vložka zlepšiť stabilitu? Keď je chodidlo podopreté v celej svojej ploche, zlepší sa propriorecepcia (komplexná schopnosť mozgu a tela zaznamenávať zmeny polohy – až 70 % týchto informácií dodávajú nervovej sústave práve chodidlá). Mozog má presnejšie informácie a tak funguje efektívnejšie celý pohybový aparát.

Vhodne zvolené cyklistické vložky podoprú pozdĺžnu klenbu, usadia vďaka pätovej miske lepšie nohu v tretre, zlepšia efektivitu prenosu síl a obmedzia stranový pohyb v členku a kolene. Vložku do cyklistických tretier je vhodné vybrať podľa klenby chodidla v nezaťaženom stave. Z kolekcie Sidas môžete zvoliť niektorý model z radu 3Feet (k dispozícii pre nízku, strednú a vysokú klenbu), alebo si môžete u špecialistov nechať vymodelovať cyklistické vložky z radu Custom priamo na mieru. Model Sidas Custom Bike Pro bol vyvíjaný a testovaný spolu s pretekármi tímu Astana.

Do úzkych tretier sa dobre hodí model 3Feet Slim, ktorý má v prednej časti len 2 mm materiálu a nezmenšuje tak vnútorný priestor. Tieto vložky v tretrách ocenia aj cyklisti s vyšším priehlavkom a objemnou nohou.

Pokiaľ máte v cyklistickej obuvi dosť priestoru, môžete zvoliť napríklad aj univerzálny model 3Feet Comfort (pozor, ten má pod predonožím 5 mm materiálu a pod pätou 7-8 mm, takže do úzkych tretier s malým vnútorným priestorom nebudú vhodné.

Poradca


Ako určiť klenbu chodidla? Sidas 3Feet

Ako určiť klenbu chodidla? Sidas 3Feet

Vložky 3Feet sa vyberajú podľa klenby používateľa. Pre nízku klenbu sú určené 3Feet vložky LOW, pre strednú klenbu vložky označené MID a pre vysokú klenbu modely HIGH. Aby ste vedeli, aký variant vložiek Sidas 3Feet vybrať, je potrebné zmerať výšku klenby chodidla.