Prečo by mali byť vložky s podporou pozdĺžnej klenby v cyklistickej obuvi? Najmä preto, že chodidlo nie je pri jazde na bicykli v tvrdých tretrách zaťažované prirodzene. Naše chodidlo je komplexné a pri chôdzi a behu tlmí nárazy (fáza prirodzenej pronácie), dynamicky drží rovnováhu a umožňuje efektívny odraz. Pri každom kroku sa dynamicky mení pozícia chodidla, klenby, členka.

Pri jazde na bicykli je ale kontraproduktívne, aby dochádzalo k pronácii a dynamickej zmene pozdĺžnej klenby (aj preto je podošva cyklistických topánky vyrobená z tuhých materiálov), jednak by tak dochádzalo k zbytočným stratám energie pri každom šliapnutí, ale tiež by tak dochádzalo k stranovým pohybom v členku a následne aj v kolene, čo pri dlhodobom opakujúcom sa výkone môže spôsobiť preťaženie, bolesti, zranenie.

Zlepšenie stability na bicykli: Ako môže cyklistická vložka zlepšiť stabilitu? Keď je chodidlo podopreté v celej svojej ploche, zlepší sa propriorecepcia (komplexná schopnosť mozgu a tela zaznamenávať zmeny polohy – až 70 % týchto informácií dodávajú nervovej sústave práve chodidlá). Mozog má presnejšie informácie a tak funguje efektívnejšie celý pohybový aparát.

Vhodne zvolené cyklistické vložky podoprú pozdĺžnu klenbu, usadia vďaka pätovej miske lepšie nohu v tretre, zlepšia efektivitu prenosu síl a obmedzia stranový pohyb v členku a kolene. Vložku do cyklistických tretier je vhodné vybrať podľa klenby chodidla v nezaťaženom stave. Z kolekcie Sidas môžete zvoliť niektorý model z radu 3Feet (k dispozícii pre nízku, strednú a vysokú klenbu), alebo si môžete u špecialistov nechať vymodelovať cyklistické vložky z radu Custom priamo na mieru. Model Sidas Custom Bike Pro bol vyvíjaný a testovaný spolu s pretekármi tímu Astana.

Do úzkych tretier sa dobre hodí model 3Feet Slim, ktorý má v prednej časti len 2 mm materiálu a nezmenšuje tak vnútorný priestor. Tieto vložky v tretrách ocenia cyklisti s vyšším priehlavkom a objemnou nohou.