Vyhrievané topánky alebo radšej vyhrievané ponožky?

Vyhrievané topánky je možné získať dvoma spôsobmi - niektoré špeciálne pevné topánky (lyžiaky, pracovné topánky) sa už dodávajú s integrovaným vyhrievaním, lyžiarske topánky s integrovanou vyhrievanou vnútornou topánočkou - také topánky väčšinou nesú označenie HEAT. Do ktorýchkoľvek topánok je potom možné doplniť vyhrievané vložky, ale môže to mať svoje úskalia. Najuniverzálnejšie použitie tak majú vyhrievané ponožky, ktoré je možné použiť do akýchkoľvek topánok.

Najpočetnejšou skupinou, využívajúcou vyhrievané topánky a ponožky, sú lyžiari. Nie sú však skupinou jedinou, vyhrievanie vyhľadávajú všetky vonkajšie profesie (od zimného fotografa cez robotníkov po strážnikov), ale aj niektoré vnútorné – napríklad mäsiari, ktorí pracujú vo veľkých chladiacich halách. Možnosti vyhrievania v topánkach sú tri, každému môže vyhovovať iná.

Vyhrievané topánky

Integrované vyhrievanie vídame hlavne v lyžiarskych, prípadne vysokohorských alebo pracovných topánkach. Integrované vyhrievanie má jednu nespornú výhodu - topánku kupujete ako jeden komplet, a keď vznikne akýkoľvek problém s vyhrievaním, batériou alebo materiálom topánky, posielate ju na reklamáciu na jedno servisné miesto. Naopak nevýhodou je, že vyhrievanie zostáva v topánke aj keď ho nepotrebujete a opotrebováva sa tak rovnako rýchlo ako topánka samotná. Vykurovacie elementy sú však v topánočke dobre ukryté a nemôžu tak nikde spôsobovať otlaky, celá topánočka je navrhnutá tak, aby vyhrievanie fungovalo rovnomerne - pri výbere sa zaujímajte o to, či je vykurovací element umiestnený len pod chodidlom, alebo dookola - taký bude výrazne účinnejší ( tzv 360 ° vyhrievaný toecap). Vyhrievané topánky sú vhodné napríklad pre lyžiarov a lyžiarky, ktorí si radi zapnú vyhrievanie vždy.

Vyhrievané vložky do topánok

Možno ich dodať aj do topánok, ktoré sa vyhrievané nevyrábajú. Avšak dajte veľký pozor na to, či sú do daných topánok vhodné. Vykurovací element vo vložkách veľmi trpí pri ohýbaní vložky, a tak toto riešenie nie je vhodné do mäkkých topánok, skôr ho voľte do topánok skeletových - lyžiarok alebo takých, na ktoré je možné pripnúť horolezecké mačky. Tiež majte napamäti, že zatiaľ čo vyhrievané topánky majú batérie zabudované (buď zašité v topánočke alebo v nacvakávacom slote na skelete), kábel od vložiek je potrebné topánkou vyviesť tak, aby neprekážal, a batérie potom niekam umiestniť - u lyžiarok je možné domontovať práve nacvakávací slot. Vložky vždy hrejú iba zospodu chodidla. Vyhrievané vložky do topánok sú vhodné napríklad pre lyžiarov, ktorí majú vybrané lyžiarky bez vyhrievania, ale chcú mať vždy možnosť zakúriť si.

Vyhrievané ponožky

Najuniverzálnejšie riešenie - ponožky je možné vziať do akýchkoľvek topánok, vykurovacie elementy bývajú pružné, takže nevadí ani pohyb - lyžiarske vyhrievané ponožky je možné použiť napríklad aj na zimné túry, tie najmodernejšie majú vykurovacie teleso okolo prstov tak tenké, že ho skoro nie je cítiť. U vyhrievaných ponožiek tiež odpadá vyššie opotrebenie, pretože ich môžete obliecť len keď viete, že ich použijete. Používať ich však odporúčame často, a to kvôli stavu batérií - ak si myslíte, že nepoužívané batérie vydržia dlhšie, prečítajte si pokyny na údržbu batérií. Vyhrievané ponožky sú najuniverzálnejším riešením vyhrievania.

<iframe width="1280" height="720" src="https://www.youtube.com/embed/GeurQHyxZX8" title="Therm-ic Smart Elastic Technology S.E.T© | The line against the cold" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>