Vložky do korčulí pomôžu s technikou hokejistov

Hokej je svojim pohybom unikátny šport, pri ktorom dochádza k rýchlym odrazom, zmene smeru a brzdenia. Sily, pôsobiace na chodidlo, sú podobné tým pri lyžovaní, a to niekde na pomedzí zjazdového a bežeckého (skate). Hokejisti (často už v ranom veku) potrebujú správne ukotviť chodidlo v topánke a predísť tak plochonožiu as ním súvisiacimi problémami vrátane horšej výkonnosti. Pri základných modeloch je vhodné chodidlo podoprieť anatomicky tvarovanou vložkou, pokiaľ budete korčule tvarovať teplom, malo by podopretiu chodidla (ideálne na mieru) vždy predchádzať takémuto tvarovaniu - tu platia úplne totožné pravidlá ako pri bootfittinge lyžiarskych topánok.

Všetky rady a tipy platia aj pre kolieskové inline korčule.

 

Medzi nožmi ľadových korčulí a chodidlom je pomerne nestabilná základňa, s ktorou sa noha pri intenzívnom hokejovom tréningu vysporiadava prispôsobením sa tejto plochej doske. To ústi nielen v deformácii nôh a postavení dolných končatín, ale aj chybnú techniku odrazu. Pri intenzívnom tréningu zvlášť u detí tak dochádza k fixácii chybných návykov a mladý hokejista skôr či neskôr narazí na limit svojho tela, ktorý by ale nevznikol pri postupnom a správnom budovaní techniky korčuľovania.

Ostré nože sú základ, rovnako tak stabilizácia chodidla

Čím menej sa noha bude v korčuliach hýbať, tým menšie budú straty a viac sily sa prenesie do nožov. Aby bola sila využitá, musia byť nože ostré - brúsenie nožov je tak úplne automatické a jeho potreba známa. Avšak lepšia technika a usadenie chodidla eliminujú straty a zlepšujú tak výkon aj regeneráciu, ale aj pohodlie. Čím nezvyčajnejší pohyb, tým väčšia je potrebné dbať na jeho zdravé prevedenie a stabilizácia chodidla vložkou do korčúľ je prinajmenšom rovnako dôležitá, ako brúsenie nožov. Podoprenie pozdĺžnej nožnej klenby zlepšuje stabilitu chodidla a pomáha k presnejším odrazom.

Aké vložky zvoliť?

Pokiaľ zatiaľ nemáte problémy s nohou a hľadáte rýchle a účinné riešenie, zvoľte vložky do korčúľ  3Feet Comfort podľa vašej pozdĺžnej nožnej klenby (ako zistíte, akú máte klenbu?). Pokiaľ už nejaký čas hokej hráte, možno budete mať nohu plochú. Či máte v korčuliach tesno, potom zvoľte nižšie 3Feet Slim. Pre juniorov, s nohou menšou ako 34 EU existujú detské vložky Comfort 3D junior - práve deti a dospievajúci majú nohy najtvárnejšie a preťaženie klenby im môže najviac uškodiť. Najprecíznejším riešením, ktoré môžete zvážiť, pokiaľ si nechávate vytvarovať korčule teplom, sú na mieru tvarované vložky Custom, či zvoliť model XC skate alebo iný vám poradí váš bootfitter. Kde robia športové vložky na mieru?

Synergia s ponožkou a ochrana nohy

Okrem bolestí a pálenia chodidiel a problémov s technikou, vyplývajúcich z nesprávneho postavenia chodidiel, hokejisti riešia aj ochranu členkov - na to sú vhodné gélové chrániče, ktoré je možné použiť na prednožia, členky aj priehlavok. Samozrejmou nutnosťou sú priliehavé vysoké ponožky.

Starostlivosť o korčule

Zápach a zatuchlosť z korčulí, ktoré po tréningu pristanú v taške nie je nutnou súčasťou hokejistickej výstroje. Mokré korčule a rukavice je vhodné pravidelne vysúšať. Elektrické sušiče je možné používať v šatni, aute aj doma. Vzhľadom na vysokú vlhkosť a množstvo baktérií, ktoré sa tu môžu rozvíjať a spôsobovať nepríjemný zápach, je možné odporučiť sušič s antibakteriálnym UV žiarením.