Prečo tréner behu odporúča vložky do bežeckých topánok

Jaroslav Minarčin má odbehané stokilometrové ultrabežecké preteky, denne pomáha bežcom vyberať vhodnú obuv v predajni Runningstore a je trénerom behu.

Vybrať si správnu topánku pre pohodlné behanie sa príliš nelíši podľa toho, či beháte 20 alebo 100 km týždenne. Bežecká topánka môže pri správnom výbere pre konkrétneho bežca predchádzať zraneniu, pomôcť k lepšiemu výkonu, ale aj uľahčiť regeneráciu. Kľúčová je pri výbere bežeckých topánok stabilita a usadenie nohy.

Pri behoch na dlhú vzdialenosť a závodoch typu ultrarunning alebo skyrunning, ale aj pri každom tréningovom alebo rekreačnom behu, pomáha anatomicky tvarovaná vložka do topánok nohe oddialiť únavu chodidla, pretože poskytuje oporu pozdĺžnej klenbe a pevne usadzuje pätu. A to je veľmi dôležité pre tréning, pretože menšia únava = rýchlejšia regenerácia.

 

Stabilita chodidla je základ, kľúčový je reťazec bežecká topánka - vložka - ponožka

„Vložky by som dával do bežeckých topánok každému, klenba sa potrebuje oprieť, aby vydržala dlhý beh – svaly sa unavia aj tak, ale neskôr, navyše je potom potrebná kratšia doba na regeneráciu.“ J. Minarčin

Aj pri behaní môže noha trochu odpočívať. Pocit „ľahkého behu“ je na tom veľmi závislý. Aby bol krok istý, musí byť dosiahnutý perfektný prenos síl medzi nohou cez ponožku a vložku až na topánku, respektíve povrch - tu hrá dôležitú úlohu geometria topánky. Pokiaľ bude topánka príliš mäkká či nedostatočne tuhá v torzii, musí byť chodidlo stále pripravené, zatnuté v správnej pozícii. Pokiaľ za neho tento servis zaistí bežecká topánka s vhodnou vložkou pre beh, môže si chodidlo na chvíľu odpočinúť. Zvlášť po dlhých behoch sa vďaka tomu výrazne uľahčí následná regenerácia.

Výber topánky vždy začína odobratím „bežeckej anamnézy“, teda terénov a objemov, ktoré má bežec naplánované. Podobne dôležitá je potom analýza pohybu, podľa ktorej skúsený tréner spozná, aké topánky by pre daný štýl behu mohli byť vhodné, môže byť doplnená aj o strojovú analýzu došľapu. Aby sa rozložila hmotnosť na celé chodidlo a beh bol komfortný, podľa odtlačku chodidla je možné vybrať bežeckú vložku, to je vhodné urobiť už pri výbere topánky, pretože vložka má určitú výšku a môže významne zmeniť vlastnosti aj vnútorné rozmery vybranej topánky – v ideálnom prípade sa budú vhodne dopĺňať a spolu s bežeckou ponožkou vytvorí nohe príjemnú klímu pre zvolený druh behu. Doplnením bežeckých topánok o vhodné vložky pre beh je možné do určitej miery docieliť aj korekciu postavenia nohy pri behu - s ohľadom na stav klenby je možné podporiť predovšetkým pronačné postavenie, ktoré je výrazne častejšie ako supinačné. S takýmito problémami sa často stretávajú bežci, ktorí majú nohy do „O“ alebo „X“.

Jaroslav Minarčin má odskúšané bežecké vložky do topánok Sidas 3Feet Run Protect so strednou podporou klenby (mid), aby si klenba ešte viac odpočinula, používa niekedy aj model s vysokou podporou klenby (high). Vybrať si vhodnú bežeckú vložku je najjednoduchšia v bežeckej špeciálke pomocou odtlačku podľa typu chodidla, z ktorého skúsený personál vyčíta, aký tvar má vaše chodidlo a aký druh bežeckej vložky vám pomôže k pohodlnému behaniu so skroteným egom, a teda nízkou tepovou frekvenciou.