Prečo bolia nohy?

Bolesť je možné vnímať ako svetelnú kontrolku v aute. Určitá telesná štruktúra dáva mozgu najavo, že niečo nie je v poriadku a treba to zmeniť. V prípade svalovej bolesti alebo bolesti kĺbov to môže byť únava a preťaženie, ktoré môžu pri ignorovaní tejto kontrolky viesť k zdravotným problémom – zápaly, malé ruptúry alebo aj únavové zlomeniny sa pri športe objavujú, a netýkajú sa len profesionálnych atlétov. Pri ignorovaní bolesti (alebo vypnutí bolesti medikamenty) môže preťaženie spôsobiť zranenie pri športe aj pri menšej záťaži.

Keď už je bolesť výrazná, nie je väčšinou iná rada ako odpočívať a nechať telo zregenerovať a poskytnúť mu na to čo najlepšie podmienky. Ideálne však je, aby bolesť vôbec nevznikala, alebo aby sme príčinu problému vyriešili hneď v zárodku – ako na to?

 

Bolesti chodidla

Chodidlo extrémne zaťažovanou štruktúrou - relatívne malá ploska nohy nesie celú váhu tela. Skladá sa z 26 kostí, medzi nimi sú drobné skĺbenia, ktoré musia absorbovať pri aktivite (behu, chôdzi) obrovské nárazy. Aby sa nárazy trochu odpružili, spolu so svalovým obalom (keby sme svaly chodidla natiahli za seba, budú dlhšie ako 5 metrov!) tvoria dômyselnú pružinu. Každá pružina sa ale časom unavuje a pruží menej a menej.

Prirodzená absorbcia nárazov je teda žiaduca, keby sme chodidlo uviazali trvalo do pevnej topánky (robíme to napríklad pri lyžovaní), stratí postupne túto dôležitú schopnosť. Keď ho naopak trvalo necháme bez akejkoľvek opory (robíme to napríklad pri barefoot behu), zdeformuje sa, „rozplácne“, a opäť stratí svoju funkciu. Oba stavy zdravé chodidlá dobre tolerujú krátkodobo, napríklad pri krátkej bosej chôdzi sa svaly chodidla dobre posilňujú. Dlho stáť alebo ďaleko chodiť však naboso nie je pre chodidlo zdravé. Teda aspoň nie na tvrdom podklade, v meste, na cestách alebo napríklad horských kamenných chodníkoch.

Pri chôdzi alebo behu na dlhšiu vzdialenosť môžete podoprieť pozdĺžnu klenbu chodidla vložkou do topánok. Funguje to podobne, ako povestných tenisákov v opotrebovanej pružine tlmenia auta - miesto, aby dosadala "natvrdo", nárazy sa zmäkčia. Navyše sa chodidlo opiera väčšou plochou, takže sa váha tela lepšie roznesie a vzhľadom na veľkosť chodidla je každý štvorcový centimeter veľmi podstatný.

Vložka v topánke má význam aj pre stabilizáciu päty v pätovej miske. Pokiaľ chodidlo s každým došľapom hľadá vhodnú pozíciu, je stále zatnuté, pripravené. Pokiaľ je päta pevne usadená na svojom mieste, chodidlo sa naučí trochu relaxovať, môže sa spoľahnúť na oporu a tým sa spresní každý krok – svaly sa tak unavia neskôr, nie po 10, ale napríklad až po 20 tisícoch krokov.

Bolesť päty, klenby, prednožia

Bolesť, ktorá je izolovaná v jednej časti chodidla, je takmer určite spôsobená preťažením tejto časti. Okrem roznesenia váhy ortopedicky tvarovanou vložkou s podporou klenby je pri bolesti päty alebo prednožia vhodné vybrať takú vložku, ktorá zmäkčí došľap v boľavej časti nohy - gélová výstuha sa často dáva práve pod pätu, ale aj pod prednožím (metatarzy).

Bolesť členkov

Členok je dobré rozdeliť na vnútorné a vonkajšie. Pokiaľ bolí viac zvnútra alebo zvonku, môže to ísť na vrub nevhodnému postaveniu chodidla (noha sa potom rúca dovnútra alebo von). Výrazne častejšia ako supinácia je pronácia, ktorá môže mať priamu súvislosť s prepadaním pozdĺžnej nožnej klenby, takúto situáciu je vhodné individuálne konzultovať so špecialistom v predajni, ktorá sa na starostlivosť o nohy špecializuje. Pokiaľ sú bolesti perzistentné, je vhodná aj konzultácia s lekárom a vylúčenie únavového poranenia.

Bolesti a tuhnutie lýtok a stehien

Každý sval sa vyčerpáva opakovaným kontrahovaním, pri kontrakcii spaľuje energiu a vylučuje odpadové látky. Tie musia telo zvládnuť odvádzať, inak máme pocit, že nohy tuhnú a bolia. K odvodu odpadových látok je možné pomôcť výberom vhodných ponožiek s miernou kompresiou, ale aj znížením produkcie odpadových látok – jednoducho znížiť zatínanie svalu. Aj lýtko a stehno totiž pri nestabilnom došľape stále váha a je trochu zatnuté. Pri stabilizácii vložkou s pätovou miskou a podporou klenby sa trochu uvoľní aj lýtko a stehno, produkcia odpadových látok sa zmenšuje a telo ich stíha lepšie likvidovať, únava a tuhnutie nôh sa dostaví neskôr.