Koho postihuje pri behu bolesť nôh a ako ju riešiť

Beh je jedným z najdostupnejších športov, behá asi 42 % Slovákov.

80 % z nich sú rekreační bežci, ktorí hľadajú komfort, 20 % závodní bežci, ktorí hľadajú výkon.

Bežec počas maratónu urobí asi 26 500 krokov, 40 minút behu znamená asi 7 000 krokov.

Chodidlo pri behu s každým došľapom odoláva tlaku asi trojnásobku hmotnosti tela.

Bežecký úraz rieši každý rok až 80 % bežcov.

 

Nielen začínajúci bežci sa často stretávajú s rôznymi limitmi vlastného tela. Tie sa často skladajú jeden k druhému a prejavujú sa spočiatku bolestí, neskôr sa môžu pridávať aj úrazy a zlé návyky často vedú k nechuti pokračovať a zlepšovať sa – ako často ste od niekoho počuli, že behať veľmi nemôže, pretože má kŕče, bolí ho pri behu koleno alebo sa pravidelne robia pľuzgiere? Veľa týchto problémov je riešiteľných, niektoré aj pomerne jednoducho – úpravou techniky alebo použitím ochrany nôh.

Roznesenie váhy

Pokiaľ máte strednú alebo vyššiu pozdĺžnu klenbu, pri státí a chôdzi ju máte vo vzduchu – strčíte pod ňou pokojne prst. Stojíte teda celou váhou na menej 70% plochy chodidla. Takto preťažené chodidlo sa ľahko unaví, takže je vhodné váhu rozniesť na čo najväčšiu plochu. Na to sú určené anatomicky tvarované 3D vložky, maximálne roznesenie váhy potom zaistí na mieru tvarované bežecké vložky. Roznesením hmotnosti sa oddiali svalová únava a tiež zlepší cit pre krok, pretože reťazec noha – ponožka – vložka – topánka – terén bude fungovať bez mikropohybov, pri ktorých sa stráca cenná energia.

Pokiaľ sa klenba má o čo oprieť, môže sa v pokoji uvoľniť. Je to podobné, ako keď sa chcete oprieť o zábradlie: keď neviete, či je pevne priskrutkované, radšej sa len opatrne pridržíte. Pokiaľ máte ale istotu, že sa môžete oprieť, pomôže vám to a vďaka opore sa dostatočne uvoľníte a môžete si oddýchnuť. Rovnako tak sa podopretá klenba môže pri každom kroku oprieť o anatomicky tvarovanú vložku pre daný typ chodidla.

Odpruženie alebo tlmenie nárazov

Pri problémoch s bolesťou kolien, päty alebo metatarzov predovšetkým pri behu na spevnených cestách a cestách dochádza k opakovaným nárazom. Každý krok dopadá celá váha vášho tela na pätu, prípadne na metatarsy na prednoží. Noha sa tomu prispôsobuje, je naozaj veľmi tvárna a veľmi znesie, teda pokiaľ ju postupne trénujete. Pre beh na tvrdom povrchu ale evolučne nie je uspôsobená, človek vždy behal po lesoch a lúkach. Preto bolesti môže predchádzať mierne odpruženie pomocou mäkšej topánky alebo bežeckej vložky s gélovým vankúšom pod pätou. S vymäkčením to ale príliš nepreháňajte, nech nestratíte cit. Precijená všetka spätná väzba ide z nohy do mozgu (tzv. propriorecepcia), a pokiaľ nohu príliš odpružíte, nedokáže vám povedať, po akom teréne bežíte a ako mu prispôsobiť krok.

Mierne odpruženie je možné dodať aj pod prednožie a zmäkčiť tak došľap cez špičku, drobným ústupkom voči výkonu je možné získať väčší komfort, ktorý nakoniec umožní bežať dlhšie alebo rýchlejšie, takže energetická náročnosť a predovšetkým radosť z behu môže byť ďaleko lepšia, obzvlášť ak beháte vysokou kadenciou.

Odporúčané produkty1