Ako vybrať vložky do topánok pre deti

Detské vložky do topánok v športe majú svoje významné miesto. Predovšetkým preto, že od chvíle, keď sa dieťa postaví na dve nohy, kontakt s povrchom vníma chodidlami. Po bosej a ponožtičkovej fáze prichádzajú prvé topánočky, s prvým intenzívnejším športom potom topánky špecializované - práve do lyžiarok, korčulí, kopačiek a ďalších topánok, navrhnutých špecificky na športovanie, je vložky vhodné dať už v detskom veku, aby boli nohy v správnom postavení. Aj keď dieťa žiadny problém zatiaľ nemá, buduje si pri športe pohybové vzorce, z ktorých bude vychádzať celý život. Nevhodné postavenie nôh a prepad nožnej klenby sa môže prejaviť až v dospelosti - bolesťami nôh, ale aj krčnej a bedrovej chrbtice alebo kolena.

Najmenšie detské športové vložky do topánok Sidas sa vyrábajú vo veľkosti 28-30, čo zodpovedá veľkosti nohy asi päťročného dieťaťa. Platí pritom to isté, ako pri anatomických vložkách pre dospelých - vložky môžu byť prevenciou zlých návykov a môžu pomôcť dieťaťu k zdravšiemu pohybu. Pokiaľ má dieťa akýkoľvek problém s chodidlami, sú športové vložky vhodným doplnkom celkovej rehabilitácii a cielenému cvičeniu. Vhodné je skombinovať bosú chôdzu v šetrnom prostredí (na lúke, ihličí, okruhliakoch), pri športe podoprieť klenbu športovou vložkou a zamerať sa na celkovú rehabilitáciu pod vedením detského rehabilitačného lekára a fyzioterapeuta.

Navyše pokiaľ má dieťa v čase, keď začína aktívne športovať (spravidla od cca piateho roku života), za sebou akúkoľvek rehabilitáciu (metóda podľa Vojty, Bobath koncept, DNS a ďalšie), je vhodné pri športe dbať na správne postavenie chodidiel. Od nich sa odvíja pozícia celého tela, u detí sa navyše táto pozícia rýchlo fixuje a preto je zvlášť dôležité v začiatkoch športu usadiť nohu v správnom postavení a športovú obuv ideálne striedať s bosou chôdzou a balančnými cvikmi - chodidlo sa veľmi dobre posilňuje na balančných podložkách, slackline a ďalších pomôckach, ktoré je možné využiť na hravý rozvoj pohybových zručností. Ak máte starosť o zdravie nôh dieťaťa, obráťte sa na špecializované rehabilitačné pracovisko a nechajte dieťa komplexne vyšetriť – pravdepodobne budú výsledkom nielen anatomické vložky do topánok, ale aj súbor cvičení, ktorých kombináciou sa bude detské chodidlo rozvíjať správne. Už vytvarované detské stielky však možno použiť jednoducho pre akékoľvek dieťa, ako prevenciu prepadu pozdĺžnej klenby.