Ako vybrať vložky do topánok?

Športové vložky do topánok pomáhajú oddialiť únavu a zrýchliť regeneráciu pri športe. Podpora pozdĺžnej klenby pomáha udržať chodidlo v osovej pozícii, aby bol pohyb symetrický, pohyb je tak zdravší. To všetko a ďalšie benefity anatomicky tvarovaných športových vložiek (tlmenie, tepelná izolácia a pod.) však optimálne funguje len pri správnom výbere. Podľa čoho vyberať vložky do topánok?

Podľa športu

Každý šport kladie na obuv a vložky do nej špecifické nároky. Pri dynamických športoch (basketbal, futbal, beh) je vhodné tlmenie pod pätou, prípadne aj pod prednožím. Pri niektorých aktivitách je žiaduci protišmykový povrch (trailový beh), inokedy naopak (napríklad v lyžiarskych topánkach by protišmykový povrch sťažoval obúvanie). Pre zimné športy sú vhodné vložky s tepelnou izoláciou (izofolie alebo vlna merino), naopak pre potivé aktivity (turistika, beh) je dobré mať prednožie perforované na odvod vlhkosti, ktorý v kombinácii s vhodnými ponožkami zabráni vzniku pľuzgierov.

Každý šport má svoje špecifiká, a preto v kolekcii športových vložiek Sidas nájdete modely, navrhnuté špecificky pre tieto športy. Pokiaľ ide o športy menej typické, hľadajte vždy najpodobnejší model pohybu – napríklad pri športoch, pri ktorých sa hlavne behá, je vhodné použiť bežecké vložky. Naproti tomu do topánok snowboardových sa skôr hodia vložky lyžiarske, ktoré sú zateplené a prispôsobené skôr k statickému tlaku pri zjazde.

Podľa chodidla

Univerzálne vložky (séria 3D) zodpovedajú strednej pozdĺžnej klenbe, ktorú má väčšina populácie. Séria 3Feet rozlišuje 3 klenby a je vhodný zvlášť pre tých, ktorí majú nízku alebo naopak vysokú nožnú klenbu. Tieto vložky sú pripravené na použitie, stačí ich len zastrihnúť do konkrétnych topánok. Ako zistíte, akú máte klenbu?

V prípade náročnejších užívateľov alebo zložitejších chodidiel, ktorým nevyhovuje predpripravená vložka 3Feet, je možné vyrobiť vložky na mieru u našich špecialistov.

Podľa topánok

Vložky je možné dať do takmer akejkoľvek uzavretej obuvi. Najdôležitejšie pre výber je, či ide o obuv pevnú alebo mäkkú. Podľa toho je totiž vhodné vyberať aj vložky, pevnou obuvou sa rozumejú skeletové lyžiarske topánky, korčule, alebo turistické pohorky kategórie C a D – teda pre ľadovcovú turistiku a ľadolezenie. Skrátka všetky topánky, ktorých podrážka sa pri chôdzi neohýba. Do takýchto topánok je vhodné zvoliť vložku tuhú, ktorá chodidlo presnejšie fixuje v prirodzenej polohe, naopak pri obuvi mäkkej sú potrebné aj flexibilné vložky - typicky bežecké alebo futbalové.

Ako vložky Sidas pomôžu

Prečo mať športové vložky na beh aj iné športy?

  • Zlepšujú stabilitu
  • Odďaľujú únavu chodidiel
  • Tlmí nárazy (päta, predonožie)
  • Chránia chodidlo a zvyšujú pohodlie
  • Podpora klenby - rozloženie tlaku na chodidlo
  • Zlepšujú usadenie nohy v topánke, zlepšujú prenos síl