Ako vybrať turistické ponožky
Outdoorové športy kladú na oblečenie zvláštne nároky kvôli premenlivému počasiu a striedaniu fyzickej záťaže. Trekkingové ponožky sú veľmi dôležitým doplnkom - chránia nohy, odvádzajú vlhkosť a zaisťujú väčší komfort pri každom kroku. A na každej túre tých krokov urobíme tisíce, preto si nohy zaslúžia kvalitné a príjemné ponožky.
Výber turistických ponožiek nie je zložitý, ale je potrebné vziať do úvahy niekoľko zásadných ukazovateľov, aby vybrané ponožky zodpovedali svojmu určeniu a umožnili tak pohyb v prírode čo najpohodlnejší.
Teplotné určenie
Kvalitné ponožky majú vždy uvedené teplotné rozmedzie, pre ktoré sú ideálne. Iste ich možno použiť aj v chladnejšom alebo teplejšom počasí, uviažte aj či ste skôr zimomrivý alebo prehrievací typ a podľa toho vyberajte. Tiež platí, že čím aktívnejší šport, tým menej teplé ponožky – pre trailový beh a ultrarunning určite vyberte tenší model, pre ľahkú turistiku v rovnakom počasí o niečo teplejšie.
Výška ponožiek
Vyššie ponožky majú niekoľko výhod. Chránia členky pred odrením pri chôdzi v náročnom teréne alebo vegetácii, udržujú tiež tepelný komfort (plynule nadväzujú na nohavice, prípadne sa prekrývajú). Výšku ponožiek vždy zvažujte v súvislosti s topánkami, v ktorých túru pôjdete. Príliš nízke ponožky neochránia nohu v mieste kontaktu s topánkou, potom môže dôjsť k nepríjemným odreninám. Pokiaľ chodíte v nízkych topánkach, môžete využiť zvlášť nízkych ponožiek, tzv. neviditeľných, ide však skôr o estetickú záležitosť.
Odvod vlhkosti
Okrem mechanickej ochrany nohy je odvod vlhkosti najdôležitejšou funkciou ponožky. Dobré turistické ponožky sú vysoko priedušné, okrem vlákien, ktoré prirodzene odvádzajú vlhkosť, môžu disponovať rôznymi technológiami pre aktívny odvod vlhkosti. Napríklad systém mikrokanálok pod chodidlom funguje tak, že s každým došľapom noha vytlačí vlhký vzduch hore, s uvoľnením priestoru dôjde k jeho naplneniu čerstvým vzduchom. Vlhkosť je teda "pumpovaná" von s každým krokom.
Materiál a podpora chodidla
Až na poslednom mieste, ale rovnako dôležitý, je materiál a strih ponožky. Je potrebné vyskúšať, či ponožka dobre obopína nohu po celej jej dĺžke. Pokiaľ sa niekde zhŕňa, hrozí vznik pľuzgierov a otlačenín. V oblasti prstov by ponožka mala byť trochu voľnejšia, naopak klenbu môže pomáhať držať pevne a tak spolupracovať s podporou klenby na anatomicky tvarovanej vložke.
Materiál ponožky musí byť priedušný, ale aj príjemný na nosenie a obliekanie. Osvedčený je polyamid a polypropylén, ktoré môžu byť vhodne vyrábané aj z ekologických alebo recyklovaných materiálov. Priľnutie k nohe väčšinou zaisťuje prímes elastanu. Príjemnosť na dotyk a zároveň kontakt s prírodou a ekologický prístup môže poskytnúť prímes ľanu alebo konope, avšak príliš veľké množstvo väčšinou znižuje odolnosť, a tak sa pri outdoorových ponožkách používa maximálne cca 15 % prírodných materiálov vo forme vlákien. Prírodné môžu byť však aj PA vlákna, napríklad z polymérov oleja z ricínových semien.