Ako vybrať bežecké ponožky

Prečo používať bežecké ponožky

Behanie je na vybavení v zásade nenáročný šport. O to dôležitejšie ale je vhodný výber kvalitného materiálu, ktorý bude nohy po dlhú dobu udržiavať v komfortnom stave a umožní tak behať ako kto chce - rýchlejšie, ďalej, hlbšie do hôr ... Ponožky sú spolu s bežeckými vložkami do topánok spojnicou medzi topánkou a nohou bežca, a správna spolupráca týchto častí výbavy je pre pohodlné, zdravé behanie bez úrazov nevyhnutná. Ponožky pri behaní môžu zastupovať viac funkcií, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať – pozitívny vplyv môžu mať na techniku behu, vznik pľuzgierov alebo bolesti nôh.

 

Elasticita ponožek na beh

Prvou nevyhnutnou vlastnosťou bežeckých ponožiek je ich dobré priľnutie k nohe. V opačnom prípade sa ponožka po pokožke môže pohybovať a vytvárať trenie (výsledkom sú pľuzgiere na nohe), alebo sa v niektorom mieste prehnúť a spôsobiť bolestivé otlaky. Najspoľahlivejším spôsobom, ako také priľnutie dosiahnuť, je elastickosť ponožky, dôležitý je pritom správny výber veľkosti. Dobrá bežecká ponožka priľne ku koži tak dôkladne, že ju ani nebudete cítiť.

 

Grip - protišmyk

Priľnutie k nohe riešime z jednej strany, zo strany opačnej môžeme riešiť lepšiu priľnavosť a protišmyk medzi ponožkou a vložkou v topánky, tú prináša špeciálne silikónové pásky (Grip Yarn), vďaka ktorým sa pri každom kroku prenáša energia s minimálnou stratou, ponožka v topánky . Tento „grip“ je najlepšie viditeľný pri rýchlom štarte šprintu alebo pri prudkých manévroch na trailoch. Každá mikrosekunda, ktorú pri reakcii na reťazci noha - ponožka - vložka - topánka - terén ušetríte sa premietne do výsledného času.

Ponožka s protišmykovými silikónovými pásikmi „Grip Yarn“

 

Miesto na prsty

Každému je asi jasné, že ponožky na beh musia byť bezšvíkové, resp. švy mať tam, kde pri behu nedochádza ku kontaktu chodidla s topánkou. Noha ale pracuje pri každom kroku a zvlášť pri dlhších behoch je nutné ju zároveň trochu podporiť a spevniť a trochu umožniť zmenu tvaru. Najaktívnejšie pracuje prednožie a prsty, a preto je vhodné prstom dopriať viac miesta, aby mohli uvoľnene odšľapovať. Oporu potom poskytne ponožka z kvalitného elastického materiálu spolu s bežeckou vložkou s podporou pozdĺžnej klenby.

Jedným z možných riešení, ako dať prstom pri behu dostatok priestoru, sú prstové ponožky, existujú aj vo variante samostatného palca a vrecka na ostatné prsty – pri behu totiž palec funguje do istej miery podobne ako ten na ruke, teda v opozícii k ostatným prstom. Preto tiež dokážete ľahko zahýbať iba palcom na nohe, zatiaľ čo napríklad s prstenníkom pôjdu pravdepodobne aj ďalšie tri prsty.

 

Vlhkosť

Pri behu sa noha potí, zabrániť nadmernému poteniu takmer nemožno, a pokiaľ bude vlhkosť zadržiavaná v blízkosti kože, môže dochádzať k zapareniu nohy a väčšej náchylnosti k vzniku pľuzgierov. Preto dobrá bežecká ponožka odvádza vlhkosť pomocou mikrokanálikov preč z topánky. Spolu s vlhkosťou takto býva účinne odvádzaný aj zápach. Pri zlom odvode vlhkosti hrozí okrem diskomfortu aj vznik plesne na nohách.

 

Teplo

Ponožky sú súčasťou odevu, a majú aj termoregulačnú funkciu. Je dobré zvoliť vhodne zateplené/odvetrané ponožky podľa prostredia, v ktorom budete behať. Bežci, náchylní na prechladnutie, by mali siahnuť po členkovom variante a uchrániť tak pred chladom achillovú šľachu a členky, naopak v horúcich dňoch sa oplatí vziať si tenkú ponožku, ktorá len mierne presahuje výšku topánky a zaistiť tak nohám maximálnu možnú ventiláciu.

 

Kompresné varianty

Kompresné ponožky a podkolienky je potrebné striktne oddeliť na zdravotné a športové. Najväčším rozdielom býva progresia kompresie - zdravotné podkolienky mávajú kompresiu všade rovnako intenzívne (zlepšujú cirkuláciu pri nečinnosti, používajú sa napríklad po operáciách alebo pri dlhom sedení v lietadle), zatiaľ čo bežecké ponožky majú kompresiu progresívnu, teda optimalizovanú pre rôzne časti nohy tak, aby bola dosiahnutá čo najlepšieho prekrvenia tkanív pri aktívnom pohybe. Zdravotné kompresné podkolienky tak nie sú celkom vhodnou voľbou pre behanie – jednak väčšinou nespĺňajú vyššie popísané, ale tiež postrádajú progresívnu kompresiu. Naopak ponožky a podkolienky na športovanie, ktorým sa hovorí kompresné, často nespĺňajú nároky na zdravotnú kompresiu – na šport by to ani nebolo príliš žiaduce.

Ľahká kompresia pomáha prekrveniu tkanív as tým spojenému odvodu odpadových látok (laktát), môže urýchliť regeneráciu. Prílišná kompresia však môže mať opačný efekt a tkanivá utláčať.

 

Výber podľa druhu behu

Vždy majte pri výbere bežeckých ponožiek na mysli spomínaný reťazec prvkov medzi nohou a terénom, musí fungovať predovšetkým dohromady. Preto na trhu nájdete napríklad tenké závodné ponožky, určené pre dlhé behy na pevnom povrchu, a na prvý pohľad veľmi rozdielne ponožky s výstuhami členkov a ďalších kontaktných miest, určené pre trailový beh po úzkych chodníkoch v premenlivom teréne.

Trailové ponožky s výstuhami na vhodných miestach (päta, predonožie, členky)

Odporúčané produkty1