Ako sa zahriať na lyžiach
Je vám na lyžiach zima? Nepochybne niekedy áno, pretože najlepšie snehové podmienky bývajú v tých najchladnejších dňoch. Perie, merino vlna a ďalšie izolačné materiály sú dnes perfektne dostupné, ale nehrejú - iba izolujú a nepúšťajú od tela teplo, ktoré si sami musíte vygenerovať. S rozvojom elektroniky sa ale do lyžiarskeho oblečenia dostávajú aktívne vyhrievané prvky a sú čím ďalej kompaktnejšie. O existencii vykurovacích elementov v lyžiarskych topánkach alebo ponožkách už pri lyžovaní vôbec nevieme a jedinou starosťou sa tak stáva, či sú nabité batérie.
Ako zostaviť svoj vyhrievaný komplet?
Vždy začnite svoje úvahy o vyhrievanom oblečení úvahou, kedy a kde vám býva zima. Pokiaľ trpíte na horšie prekrvenie periférie (ruky a nohy), a inak je vám teplo, máte v podstate vyhrané len s vyhrievanými rukavicami a ponožkami alebo vložkami do topánok. Pokiaľ ste celkovo zimomrivejší, je vhodné naopak začať pri telesnom jadre a udržať v tepelnom komforte celé telo.
Najčastejšie sú pri lyžovaní na prechladnutie náchylné nohy - v lyžiarskych topánkach je horšia mikrocirkulácia krvi a tak dochádza k rýchlejšiemu ochladeniu nohy, navyše je skelet zvonku stále chladený blízkosťou snehu. Riešením sú vyhrievané ponožky alebo vložky do topánok, pričom ponožky majú tú výhodu, že teplo produkujú väčšinou okolo prstov 360 °, vložky hrejú iba pod chodidlom a nemožno ich použiť do iných topánok. Na druhú stranu batérie vyhrievaných vložiek sú pripnuté k lyžiarskym topánkam, tie na ponožkách môžu niekomu spôsobovať mierne nepohodlie, aj keď väčšina používateľov o nich po pár minútach ani nevie. Existujú už aj extratenké závodné vyhrievané ponožky s pružným vykurovacím telesom S.E.T.
Vyhrievané rukavice sú jednoznačne vhodné pre lyžiarov, ktorým mrznú prsty na rukách. Pokiaľ prechladnú, je zložité a bolestivé ich opäť zahriať, kvalitné rukavice s vyhrievaním je možné používať aj vypnuté a prikúriť si v prípade ochladenia, ale moderné vyhrievané rukavice vydržia hriať aj pri celodennom, osemhodinovom lyžovaní. Pokiaľ sa noha chladila blízkosťou snehu, ruky sa zase chladia studeným vetrom, ktorý pri zjazde rozráža. Pri výbere rukavíc dbajte na to, aby vykurovacie telesá obklopovali prsty dookola, aby sa teplo distribuovalo rovnomerne.
Má to hriať viac?
Zvlášť pri rukaviciach sa stretávame s očakávaním väčšieho tepla, klientom príde, že rukavice v zime nehrejú dostatočne. Telo je však tak dômyselný systém, že pokiaľ mu je dobre, nedáva to poznať, pretože tomu prispôsobia telesné systémy – dôjde k vazodilatácii, teda rozšírenie periférnych ciev a krv lepšie prúdi – vazokonstrikcia, teda zúženie ciev, je obranou proti chladu, kedy telo tak trochu „obetuje“ okrajové časti tela, aby udržalo teplé jadro. Vyhrievané produkty majú za cieľ udržať telesnú pohodu, nie spôsobovať užívateľovi pocit aktívneho tepla. To by nebolo žiaduce z viacerých dôvodov, okrem iného by pri oblečení rukavice na prechladnutú ruku hrozilo popálenie. Ak napríklad v -20 ° C necítite, že by rukavice poskytovali aktívne teplo, je to pravdepodobne správne - rukavice hrejú, ale vaše telo nevníma rozdiel, pretože sa prispôsobilo. Môžete si to ľahko overiť - skúste jednu vyhrievanú rukavicu alebo ponožku zapnúť a druhú vypnúť, rozdiel pocítite veľmi skoro.
Zahrejte telo
Pre tých, ktorí v chlade skutočne trpia, je vhodná kombinácia vyhrievaných rukavíc a ponožiek s vyhrievanou spodnou vrstvou alebo vestou. Princíp jej fungovania si môžete predstaviť tak, že vytvára druhú ohrevnú vrstvu, ktorá pomáha izolačným materiálom. Opäť tu nie je cieľom aktívne zahrievať priamo na tele, ale skôr pomáhať izolačným materiálom vytvoriť tepelnú bariéru, cez ktorú sa mráz nedostane k vášmu telu. V prípade vyhrievanej spodnej bielizne je výhodou jej skladnosť napríklad pod závodnú lyžiarsku, ale aj napríklad motorkársku kombinézu, pokiaľ z nejakého dôvodu potrebujete mať málo upnutých vrstiev, takže nie je priestor na perie, vykurovacie teleso na spodnom prádle môže byť efektívnym riešením tepelného komfortu.
Závislosť na elektrine
Samozrejmou nevýhodou vyhrievaných produktov je nutnosť ich nabíjať. Pre bežné lyžovanie to však nie je prekážkou, len si treba večer spomenúť a batérie dať nabíjať. Pokiaľ však nie je k dispozícii elektrina, je možné sa zahriať pomocou jednorazových ohrevných sáčkov.