Ako ošetriť pľuzgiere a ako zabrániť ich vzniku?

Suché nohy: sen každého bežca

Nohy sa pri behu potia, navyše mnoho bežcov aspoň niekedy behá pri daždi, a nohy v suchu udržať skrátka nemožno. Napriek tomu sa tomu môže každý bežec čo najviac priblížiť, alebo aspoň starostlivosťou o nohy zamedziť vzniku problémov, ktoré so sebou vlhkosť prináša, predovšetkým ide o drobné kožné úrazy (otlaky, pľuzgiere a odreniny), ktoré ale veľmi znepríjemňujú beh a znižujú výkon aj komfort. Každý bude zrejme súhlasiť s tým, že lepšie je vzniku pľuzgierov as nimi súvisiace bolesti nôh úplne predísť. Ako na to?

V suchu kým to ide

Prevencia vzniku pľuzgierov je kľúčová pre bežecký výkon aj komfort. Či sa pľuzgier utvorí na ploske chodidla, päte alebo medzi prstami, zasahuje spočiatku síce len povrchové štruktúry, ale je ťažké nechať dané miesto odpočinúť, a tak sa pri ďalšom behu zranení prehlbuje - na chodidle je množstvo nervových zakončení, takže príde bolesť.

Pľuzgiere vznikajú niekoľkými spôsobmi, u každého bežca i miesta ide väčšinou o kombináciu trenia medzi kožou a ponožkou, pohybu kože a tlaku. Tlačiť môže zvnútra kosť (možno riešiť bežeckou vložkou na mieru) alebo topánka na nohu - tu je kľúčový výber vhodne veľké topánky s dostatočným priestorom pre prsty aj pri zmene nohy po dlhom behu. Zároveň topánky nemôžu byť príliš veľké, aby nedochádzalo k prílišnému pohybu nohy v topánke. Je teda potrebné už pri výbere topánky myslieť na to, aby netlačila a nezvierala chodidlo, ale zároveň dobre ukotviť predovšetkým pätu - to je možné riešiť bežeckou vložkou s pätovou miskou. Nežiaducemu pohybu potom môže zabrániť bežecká ponožka s protišmykovými prvkami, ktorá zároveň bude odvádzať vlhkosť pomocou mikrokanálok pod pozdĺžnou nožnou klenbou.

Proti treniu za každú cenu

Pokiaľ spĺňate všetko spomínané a napriek tomu pľuzgiere vznikajú, je potrebné inkriminované miesta zvlášť ochrániť, zvlášť pri dlhých behoch. Existuje plošná ochrana v podobe krémov, ktoré odvádzajú vlhkosť alebo zabraňujú treniu, a ochrana lokálna. Pokiaľ pľuzgier vzniká výhradne na päte / prednožiach / medzi prstami, je možné tieto miesta ochrániť. Vyvarujte sa však obyčajným náplastiam, rovnako ako obyčajné ponožky sa môžu ľahko zhrnúť a problémy naopak urýchliť.

Používajte gélové ochranné prvky, ktoré presne priľnú k miestu, ktoré majú chrániť. Zároveň sa dôkladne zamyslite nad tým, či problém nie je vo výbere topánok a predovšetkým ponožiek. Tie musia skvele odvádzať vlhkosť a môžu podporiť aj prirodzené držanie nohy, môžu mať protišmykové vlastnosti.

Veľmi opatrní buďte so zalepovaním už vzniknutých pľuzgierov, a to aj špeciálnymi náplasťami na pľuzgiere – tie sú určené na hojenie, ale na to je potrebné dať nohám pauzu, tieto náplasti väčšinou nie sú vhodné na pokračovanie v behu, ale vhodná je ich kombinácia s gélovými ochrannými prvky.

Prepichnúť pľuzgier alebo nie?

Pľuzgier je odlúpnutá vrstva kože, naplnená tekutinou – funguje vlastne úplne rovnako, ako gélová ochrana, teda ako vankúšik, ktorý chráni hlbšie štruktúry kože. Pokiaľ túto prirodzenú ochranu odstránite, odhaľujete citlivé štruktúry, ktorých kontakt s povrchom môže byť bolestivý, môže dôjsť aj k zápalu. Pokiaľ už teda pľuzgier vznikne, vnímajte ho ako pokyn na odpočinok. Pokiaľ aj napriek tomu musíte pokračovať v behu, mal by byť pľuzgier ošetrený predovšetkým sterilne, za dodržania zásad asepsie - to platí aj pre ošetrenie samovoľne strhnutého pľuzgiere.

Produkty vhodné na starostlivosť o chodidlá a na prevenciu vzniku pľuzgierov nájdete na www.sidas.sk/ochrana-noh