Ako na účinné vysúšanie topánok

Vysúšanie topánok riešil niekedy snáď každý, naši predkovia používali triky ako vypchanie topánok savým novinovým papierom alebo vkladanie ohriatych kameňov do topánok. Moderné sušiče topánok poskytujú výrazne lepšie možnosti, len treba nájsť vhodné riešenie, ktoré bude efektívne pre určitý šport v tej forme, v ktorej ho prevádzkujete. Existujú sušiče obuvi prírodné, elektrické, mobilné, sušiče do auta alebo na domáce sušenie, ale aj špeciálne sušiče lyžiarskych topánok alebo sušič lezečiek.

Prečo aktívne vysúšanie topánok?

Každý niekedy prišiel domov s úplne premočenými topánkami. Vysúšanie topánok ale nie je otázkou iba v takej situácii, aj menšia vlhkosť (typicky pot počas športu) je nežiaduca - poskytuje totiž protsor pre vznik plesní a množenie baktérií, s tým súvisí aj nepríjemný zápach topánok. Keď topánky páchnu, je niečo zle - veľmi pravdepodobne po aktivite neboli správne vysušené. Sušiť topánky možno samozrejme na slniečku, kúrenie alebo len na vzduchu, ale existujú aj účinnejšie varianty. Vysúšať topánky môžete už v aute cestou z dovolenky, k vysúšaniu je možné pridať likvidáciu baktérií UV svetlom a vhodne zvolený sušič sa dostane aj tam, kam slnko nie - to je dôležité najmä pri lyžiarskych alebo turistických a pracovných vysokých topánkach.

Pravidelným a starostlivým vysušením vašich topánok zamedzíte vzniku plesní a množeniu baktérií as tým súvisiacemu zápachu, a zároveň predĺžite životnosť vložiek do topánok i topánok samotných, vďačné vám budú aj vaše nohy, pretože sa zakaždým budú obúvať do čistých a suchých topánok. Sušiče topánok sa dajú samozrejme použiť aj na vysúšanie rukavíc a ďalšieho športového vybavenia.

Cirkulácia: vlhkosť musí preč

Všetko ostatné vysúšanie môže najlepšie urýchľovať, pokiaľ však topánky nebudú dobre odvetrané, odparená vlhkosť nemá kam unikať. Zápach topánok potom vzniká veľmi rýchlo, napríklad pri uzavretí zle vysušených lyžiarskych topánok do vaku, turistických alebo lezeckých topánok do batohu. Napríklad dobre odvetrávané bežecké topánky je ľahšie vysušiť, väčšinou stačí topánky nechať vonku na vzduchu, ale pri pevnejších, uzavretých topánkach je vhodné cirkuláciu urýchliť. Prúd vzduchu je dobré nasmerovať čo najviac dovnútra topánky. Cirkulujúci vzduch odvádza vlhkosť, bez neho sa vlhkosť môže napríklad teplom premeniť na paru, ale pokiaľ nie je efektívne odvedená, v topánke vytvára ideálne podmienky na množenie baktérií as tým súvisiaci zápach.

Teplo: najväčší urýchľovač

Vysúšanie teplom najlepšie urýchľuje celý proces. Zatiaľ čo nízke, dobre odvetrávané topánky - napríklad cyklistické tretry - stačí "vyfúkať", pri pevnejšej pracovnej, turistickej alebo lyžiarskej obuvi je vhodné urýchliť vysúšanie ohriatym vzduchom. Čím robustnejšia obuv, tým znateľnejšie sa vysúšanie urýchli.

Teplo: veľký pomocník

Vysúšanie teplom urýchľuje celý proces, avšak samotné sálavé teplo bez cirkulácie vzduchu je málo efektívne. Preto sú najúčinnejšie sušiče, ktoré nasávajú vonku studený vzduch a ohriaty ho fúkajú do obuvi. Ale pozor na teplotu! Tá by nemala byť vyššia ako cca 50 °C, pretože keby bola príliš vysoká, mohli by sa začať deformovať napríklad termoplasty v lyžiarskej obuvi alebo tvarovateľných korčuliach, aj termoplastické vložky na mieru by sa mohli zdeformovať. Sušiče Therm-ic s prúdiacim vzduchom ho ohrievajú na cca 45 ° C a sú preto bezpečné.

UV žiarenie: dodatočná dezinfekcia

Po sušiči s UV žiarením by mali siahnuť tí, v ktorých topánkach sa často množia baktérie. Poznáte to jednoducho, pokiaľ má obuv tendenciu páchnuť, je vhodné pridať likvidáciu pomocou UV svetla.

Proces vysúšania krok po kroku

Vysušenie ľahkej, letnej športovej obuvi (cyklistické tretry, lezečky, topánky na beh a ľahkú turistiku) je vhodné začať hneď po skončení aktivity. Pokiaľ aktivitu končíte doma, môžete ich dať blízko zdroju tepla (pozor, riziko vznietenia) alebo na slniečko, ale často šport ukončíme inde a čaká nás cesta domov autom alebo verejnou dopravou.

Už tu však môže začať aktívne vysúšanie. Okrem toho, že topánky necháte "dýchať" (pripnuté na batohu alebo voľne ložené v kufri), môžete do nich vložiť prírodný sušič. Ten funguje ako prirodzený absorbent (podobne ako kedysi používaný savý novinový papier), a okrem vysúšania topánok dodá topánkam vôňu čerstvého dreva. Vysušia topánky asi 4x rýchlejšie ako vyschnú samé na vzduchu. Vhodný je teda na vysúšanie lezečiek, bežeckých topánok, ale aj mestskej a spoločenskej obuvi. Po jeho použití je potrebné nechať vyschnúť samotný sušič, aby obnovil svoje absorpčné vlastnosti – jednoducho ho necháte na vzduchu.

Ďalším variantom je cestovný sušič s USB napájaním, vďaka ktorému je možné vysúšanie začať hneď po skončení aktivity - možno jednoducho pripojiť na powerbanku alebo do zdroja v aute, okrem efektívnejšej cirkulácie vzduchu poskytuje aj dezinfekciu UV žiarením.

Ak aktivitu skončíte a vraciate sa domov autom, môžete začať vysúšanie topánok v aute vďaka sušiču do auta. Ten je takmer najvyššou možnou starostlivosťou o topánky, a to vrátane pevných a vysokých topánok (pracovná, turistická a lyžiarska obuv). Vysúšať topánky môžete už od chvíle, kedy sa pri aute prezujete, takže je dosť dobre možné, že domov si ponesiete suché topánky, ktoré už len upratáte do skrine.

Pre domáce vysúšanie topánok potom voľte sušič, ktorý najlepšie zodpovedá tvaru vašich topánok, pokiaľ chcete mať sušič univerzálny, zvoľte taký, ktorý má vysúšacie ramená teleskopické. Tie dosiahnu do hlbokých miest pri vysúšaní lyžiarok, ale tiež sa ľahko zbalia alebo použije do nízkych topánok, dôležitú úlohu pri vysúšaní v domácnosti hrá tiež tichú prevádzku sušiča a možnosť využiť časovač, vďaka ktorému sa sušič po určitom čase sám vypne. Ideálny domáci sušič fúka teplý vzduch hlboko do topánok, dezinfikuje obuv a zbavuje ju zápachu UV žiarením, je kompaktný a tichý.