Poradca


Ako vybrať bežecké ponožky

Ako vybrať bežecké ponožky

Behanie je na vybavení v zásade nenáročný šport. O to dôležitejšie ale je vhodný výber kvalitného materiálu, ktorý bude nohy po dlhú dobu udržiavať v komfortnom stave a umožní tak behať ako kto chce - rýchlejšie, ďalej, hlbšie do hôr ... Ponožky sú spolu s bežeckými vložkami do topánok spojnicou medzi topánkou a nohou bežca, a správna spolupráca týchto častí výbavy je pre pohodlné, zdravé behanie bez úrazov nevyhnutná. Ponožky pri behaní môžu zastupovať viac funkcií, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať – pozitívny vplyv môžu mať na techniku behu, vznik pľuzgierov alebo bolesti nôh.


Ako vybrať vložku 3Feet? Určenie typu klenby

Ako vybrať vložku 3Feet? Určenie typu klenby

Vložky 3Feet sa vyberajú podľa klenby používateľa. Pre nízku klenbu sú určené 3Feet vložky LOW, pre strednú klenbu vložky označené MID a pre vysokú klenbu modely HIGH. Aby ste vedeli, aký variant vložiek Sidas 3Feet vybrať, je potrebné poznať výšku klenby chodidla.


Ako na účinné vysúšanie topánok

Ako na účinné vysúšanie topánok

Vysúšanie topánok riešil niekedy snáď každý, naši predkovia používali triky ako vypchanie topánok savým novinovým papierom alebo vkladanie ohriatych kameňov do topánok. Moderné sušiče topánok poskytujú výrazne lepšie možnosti, len treba nájsť vhodné riešenie, ktoré bude efektívne pre určitý šport v tej forme, v ktorej ho prevádzkujete. Existujú sušiče obuvi prírodné, elektrické, mobilné, sušiče do auta alebo na domáce sušenie, ale aj špeciálne sušiče lyžiarskych topánok alebo sušič lezečiek.


Ako predchádzať kŕčom v nohách pri športe

Ako predchádzať kŕčom v nohách pri športe

Kŕč (spazmus) je samovoľná svalová kontrakcia, ktorú nemôžeme vedome ovplyvniť. Pri športe je potrebné rozlíšiť kŕče systémové, ktoré sú spôsobené výdajom minerálov a vitamínov, a lokálne, kedy je preťažený konkrétny sval alebo svalová skupina, hoci v holistickom pohľade je minerálová rovnováha v tele zachovaná.


Ako ošetriť pľuzgiere a ako zabrániť ich vzniku?

Ako ošetriť pľuzgiere a ako zabrániť ich vzniku?

Suché nohy: sen každého bežca

Nohy sa pri behu potia, navyše mnoho bežcov aspoň niekedy behá pri daždi, a nohy v suchu udržať skrátka nemožno. Napriek tomu sa tomu môže každý bežec čo najviac priblížiť, alebo aspoň starostlivosťou o nohy zamedziť vzniku problémov, ktoré so sebou vlhkosť prináša, predovšetkým ide o drobné kožné úrazy (otlaky, pľuzgiere a odreniny), ktoré ale veľmi znepríjemňujú beh a znižujú výkon aj komfort. Každý bude zrejme súhlasiť s tým, že lepšie je vzniku pľuzgierov as nimi súvisiace bolesti nôh úplne predísť. Ako na to?


Koho postihuje pri behu bolesť nôh a ako ju riešiť

Koho postihuje pri behu bolesť nôh a ako ju riešiť

Beh je jedným z najdostupnejších športov, behá asi 42 % Slovákov.

80 % z nich sú rekreační bežci, ktorí hľadajú komfort, 20 % závodní bežci, ktorí hľadajú výkon.

Bežec počas maratónu urobí asi 26 500 krokov, 40 minút behu znamená asi 7 000 krokov.

Chodidlo pri behu s každým došľapom odoláva tlaku asi trojnásobku hmotnosti tela.

Bežecký úraz rieši každý rok až 80 % bežcov.


Vložky do bežeckých topánok - odporúča tréner behu a špecialista na extrémne preteky

Vložky do bežeckých topánok - odporúča tréner behu a špecialista na extrémne preteky

Jaroslav Minarčin má odbehané stokilometrové ultrabežecké preteky, denne pomáha bežcom vyberať vhodnú obuv v predajni Runningstore a je trénerom behu.

Vybrať si správnu topánku pre pohodlné behanie sa príliš nelíši podľa toho, či beháte 20 alebo 100 km týždenne. Bežecká topánka môže pri správnom výbere pre konkrétneho bežca predchádzať zraneniu, pomôcť k lepšiemu výkonu, ale aj uľahčiť regeneráciu. Kľúčová je pri výbere bežeckých topánok stabilita a usadenie nohy.

Pri behoch na dlhú vzdialenosť a závodoch typu ultrarunning alebo skyrunning, ale aj pri každom tréningovom alebo rekreačnom behu, pomáha anatomicky tvarovaná vložka do topánok nohe oddialiť únavu chodidla, pretože poskytuje oporu pozdĺžnej klenbe a pevne usadzuje pätu. A to je veľmi dôležité pre tréning, pretože menšia únava = rýchlejšia regenerácia.


Časté bežecké chyby – ako lepšie regenerovať a efektívne budovať formu? Pomôcť môžu aj vložky do bežeckých topánok

Časté bežecké chyby – ako lepšie regenerovať a efektívne budovať formu? Pomôcť môžu aj vložky do bežeckých topánok

Ako zlepšiť behanie? Ponúka sa jednoducho behať viac, častejšie, alebo rýchlejšie. To všetko môže byť prospešné, ale podstatné je, aby vynaložená snaha bola efektívna. Dobrý bežec neplytvá silami pri pretekoch ani v tréningu. Dobrý bežec dokáže účinne regenerovať, aby mohol posúvať svoju výkonnosť. A na to potrebuje vhodný tréningový plán, ale aj komfortné vybavenie. Tu je niekoľko bodov, ktoré je dobré vziať do úvahy, pokiaľ chcete behať efektívne a budovať formu postupne a pritom znížiť riziko úrazu, ku ktorému vedie predovšetkým nárazové preťažovanie...

Ďalej