Jon Albon - bežec v ponožkách s voľným palcom

Jon Albon je britský bežec a ultramaratonec, ktorý pravidelne obsadzuje popredné pozície v prestížnom sérii UTMB (ultra trail Mont Blanc). Beží v ponožkách Sidas a je tvárou konceptu Toe Free, ponožiek s oddeleným palcom. Ultramaratón (tiež označovaný ako ultra beh) predstavuje dlhý beh (viac ako 50 km), jeho bežne praktizovanou variantou je tzv. skyrunning alebo ultratrail, čo znamená beh terénom a po hrebeňoch kopcov - nie je nezvyčajné, že pri behu na sto kilometrov bežci zdolávajú viac ako 5 000 metrov prevýšenia.

Prečo píšeme o Jonathanovi tu? Za vznikom spolupráce Sidas s Jonom je jednoduchá náhoda. Jon bežal v ponožkách Sidas, ktoré si kupoval v obchode, pretože sa mu v nich dobre bežalo. Keď začal dosahovať pozoruhodné výsledky, centrála Sidas si všimla, že beží v týchto ponožkách, a kontaktovala ho s otázkou, či má nejaké postrehy a skúsenosti a prečo vlastne volí tieto ponožky. Jon odpovedal, ale pridal zmienku o tom, že by mu najviac vyhovovali ponožky s oddeleným slotom pre palec.

Prečo ponožky s oddeleným palcom? Stačí porozumieť tomu, ako funguje chodidlo.

Jon (1989) je od malička vyrastal v malém meste na juhu Anglicka. Tam nie je veľa hôr, takže k horám sa dostal až neskôr - horský beh objavil vďaka svojej manželke, norskej bežkyni Henriette. Oba teraz žijú v Nórsku, preto Jon do svojho tréningu zaradil aj lyžovanie. Okrem vlastných závodov sa pár venuje aj trénerskej činnosti.

Albon začínal trochu atypickým športom, najprv sa venoval inline hokeju. Počas štúdia v Londýne však nemal na tréningy toľko času, a tak sa udržiaval vo forme behaním. V rovnakom období stretol svoju terajšiu manželku a prvýkrát sa dotkol disciplín ako orientačný beh alebo trail - no cesta k tomu viedla ešte cez prekážkové závody Spartan. Napriek tomu, že Jon behal traily skôr ako tréning na Spartan race, začalo sa mu dariť aj na ultramaratónoch, o chvíľu vyhral populárny 74 km dlhý závod 10 Peaks (v roku 2014). Tým bola odštartovaná kariéra profesionálneho športu, ktorú neohrozilo ani presťahovanie Albonovcov do Nórska. Vlastne k tomu možno trochu prispelo, pretože Jon nemohol nájsť dobre platenú prácu a keď za víťazstvo v závode získal peňažnú cenu 15 000 dolárov, mal jasno - z koníčka sa stane práca.

Skoro začal na veľkých závodoch po boku Kiliana Jorneta, ešte na štarte ikonického Tromsø Skyrace sa cítil nepatrične. Pocit, že na takýto závod nie je pripravený, ho však rýchlo rozmetal tým, že ho vyhral. Vybral si závod, ktorý Kilian Jornet považoval za etalon skyrunningu. To znamená, že už je dobrý bežec. Sebavedomie posilnené, kariéra nastartovaná na ďalšiu úroveň. Závod v Tromsø vyhral Jon Albon doteraz štyrikrát.

O niekoľko rokov a mnoho úspechov neskôr, v roku 2021 stojí Jon Albon na štarte legendárneho závodu UTMB - ultratrail Mont Blanc v Chamonix. 55-kilometrovú trať beží skvele a nielenže vyhráva, ale tiež nastavuje traťový rekord. Ten pôvodný skrátil o neuveriteľných 17 minút.

K víťazstvu na UTMB pridal v roku 2022 druhé miesto a v roku 2023 zlato na sesterskom závode CCC, 100-kilometrovom ultramaratóne na značne kopcovitej trase Courmayeur / Champex / Chamonix.